Jak Cechy Osobowości i Stany Psychiczne Wpływają na Doświadczenia Psychodeliczne?
Spis treści
ToggleCechy osobowości, takie jak otwartość czy absorpcja, oraz stany psychiczne mają kluczowy wpływ na doświadczenia psychodeliczne. Dowiedz się, jak odpowiednio się przygotować, zadbać o emocje, wypracować intencje i skorzystać z technik integracyjnych, aby maksymalnie pogłębić proces i zminimalizować ryzyko nieprzyjemnych doznań.
kuba.kruszyn4@gmail.com
Wprowadzenie
W 2021 roku Aday i współpracownicy dokonali systematycznego przeglądu badań klinicznych, w których dokonywano pomiaru cech i stanów psychicznych osób badanych, aby sprawdzić czy i jak przewidują one efekty przyjęcia substancji psychodelicznej. Analiza jakiej dokonali wykazała, że cechy takie jak otwartość na doświadczenie, absorpcja i akceptacja, a także niski opór jako stan zwiększały prawdopodobieństwo wystąpienia doświadczenia mistycznego i generalnie wiązały się z bardziej pozytywnym doświadczeniem, z kolei niska otwartość, opór, niepokój i dezorientacja wiązały się z częstszymi reakcjami niepożądanymi. Niniejszy artykuł ma na celu szersze omówienie znaczenia owych cech i stanów oraz przedstawienie potencjalnych sposobów na ich zmianę.
Absorpcja
Cecha absorpcji oznacza zdolność i tendencję do bycia całkowicie pochłoniętym daną aktywnością, w szczególności taką, która wymaga wykorzystania wyobraźni. Wysoka absorpcja wiąże się między innymi z większą łatwością do wchodzenia w odmienne stany świadomości, w tym większą podatnością na hipnozę i zdolnością do przywoływania wyrazistych wyobrażeń. Osoby posiadające tę cechę również częściej deklarują bycie świadkiem zjawisk paranormalnych. W badaniach klinicznych nad wykorzystaniem substancji psychodelicznych absorpcja pozytywnie korelowała z doświadczeniem mistycznym i rozpadem ego oraz przewidywała silniejsze efekty wizualne.
Choć absorpcja jest postrzegana jako względnie trwała cecha osobowości i jest dość złożonym konstruktem, jesteśmy w stanie wpłynąć na jeden z jej komponentów, mianowicie zdolność do pełnej koncentracji na tym co robimy lub czego doświadczamy. Koncentracja to umiejętność, którą możemy wyćwiczyć i pomocna w tym może być przykładowo medytacja. Jednocześnie na zdolność do koncentracji wpływa nasza aktualna dyspozycja, o którą warto zadbać przed przystąpieniem do sesji psychodelicznej. Chodzi tu przede wszystkim o to by postarać się uporać z wszelkimi stresującymi sprawami z życia codziennego odpowiednio wcześnie, tak by móc podejść do doświadczenia z możliwie spokojnym, czystym umysłem. Psychodeliki znane są z tego, że amplifikują stany emocjonalne jakich doświadczamy dlatego, jeżeli w ostatnim okresie znajdujesz się w nie najlepszej kondycji psychicznej, być może warto się zastanowić, czy jest to odpowiedni moment na podróż psychodeliczną.
Otwartość na doświadczenie i opór
Otwartość na doświadczenie to cecha osobowości zaliczana obok ekstrawersji, neurotyzmu, sumienności i ugodowości do tak zwanej Wielkiej Piątki. Osoby o wysokim nasileniu tej cechy charakteryzują się bogatą wyobraźnią, wrażliwością estetyczną, liberalnymi poglądami, większą świadomością własnych uczuć, ciekawością poznawczą i otwartością na to co nowe. Otwartość na to co nowe to nie tylko gotowość do zmiany swoich przekonań, ale też do eksperymentowania i wychodzenia z własnej strefy komfortu. Jest ona, więc szczególnie przydatna w przypadku, często nieprzewidywalnych, doświadczeń w poszerzonych stanach świadomości, w trakcie których możemy wrócić świadomością do trudnych wspomnień i ponownie przeżyć nieprzyjemne emocje, które na co dzień wypieramy.
Jeżeli w życiu codziennym odczuwamy silny opór, wobec tego co trudne i nieznane, jest spora szansa, że ciężko będzie nam w pełni poddać się doświadczeniu psychodelicznemu. Między innymi z tego powodu rozsądne jest rozpoczęcie swojej przygody z psychodelikami od mniejszej dawki. Poza tym, sposobem na zwiększenie tolerancji nieprzyjemnych doznań może być celowe angażowanie się w nieprzyjemne choć raczej bezpieczne aktywności. Przykładem może być wypowiadanie się na forum publicznym pomimo lęku przed oceną lub jazda rollercoasterem (która tak jak podróż psychodeliczna wiąże się z intensywnymi emocjami, utratą poczucia kontroli i pewną nieprzewidywalnością).
Niepokój i dezorientacja
Niepokój i dezorientacja to stany, które mogą często towarzyszyć osobom, które po raz pierwszy sięgają po psychodeliki. W tym przypadku główną rolę odgrywa edukacja na temat działania substancji, aby wiedzieć, czego można się po niej spodziewać. Dodatkowo pomocna może być obecność doświadczonego sittera, który w razie pojawienia się nieprzyjemnych doznań przypomni o tym, że to tylko efekt zażycia substancji, który z czasem przeminie. W obniżeniu lęku mogą również pomóc relaksująca muzyka oraz odpowiednie techniki oddechowe. Dobrze jest też pamiętać, że lęk jest naturalną reakcją na to co nieznane i warto po prostu go zaakceptować.
Nietrudno jest dostrzec, że omówione cechy i stany są ze sobą ściśle powiązane a ich poziom ostatecznie przekłada się na to z jaką łatwością jesteśmy w stanie poddać się doświadczeniu, co z kolei często determinuje jego konsekwencje. Dlatego tak ważne jest poświęcenie czasu na odpowiednie przygotowanie, aby zadbać nie tylko o swój komfort fizyczny, ale przede wszystkim też psychiczny. Zapewnienie sobie czasu i przestrzeni na autorefleksję, wypracowanie intencji, dostrzeżenie i akceptacja emocji jakie się pojawiają, wszystko to może pomóc nam oswoić się z tym co nas czeka, tym samym usprawniając i pogłębiając cały proces.
Podsumowanie
Wiele czynników wpływa na subiektywne efekty przyjęcia substancji psychodelicznej, a wśród nich szczególne znaczenie mają indywidualne cechy jednostki i stan psychiczny bezpośrednio przed sesją. Choć omawiane tutaj cechy takie jak otwartość na doświadczenie, absorpcja i akceptacja są w dużym stopniu utrwalonymi predyspozycjami, ich znaczenie w kontekście doświadczenia psychodelicznego głównie sprowadza się do tego jak łatwo jesteśmy w stanie odpuścić kontrolę, zaufać procesowi i dać się ponieść. Są to więc pewne postawy, które jesteśmy w stanie wypracować i stany, na które możemy wpłynąć, dzięki praktyce i odpowiednim przygotowaniom.
Link do źródła
Bibliografia
Aday, J. S., Davis, A. K., Mitzkovitz, C. M., Bloesch, E. K., & Davoli, C. C. (2021). Predicting reactions to psychedelic drugs: A systematic review of states and traits related to acute drug effects. ACS Pharmacology & Translational Science, 4(2), 424-435.
Costa, P. T, & McCrae, R. R. (1985). The NEO Personality Inventory: Manual. Odessa, FL: Psychological Assessment Resources
Haijen, E. C., Kaelen, M., Roseman, L., Timmermann, C., Kettner, H., Russ, S., … & Carhart-Harris, R. L. (2018). Predicting responses to psychedelics: a prospective study. Frontiers in pharmacology, 9, 897.
Hölzel, B., & Ott, U. (2006). Relationships between meditation depth, absorption, meditation practice, and mindfulness: A latent variable approach. Journal of Transpersonal Psychology, 38(2), 179-199.
Jamieson, G. A. (2005). The modified Tellegen absorption scale: A clearer window on the structure and meaning of absorption. Australian Journal of Clinical and Experimental Hypnosis, 33(2), 119.
Kwieciński, T. (2022). Follow the call. BookEdit.
Lifshitz, M., Van Elk, M., & Luhrmann, T. M. (2019). Absorption and spiritual experience: A review of evidence and potential mechanisms. Consciousness and cognition, 73, 102760.
Jak przygotować się do doświadczenia psychodelicznego. Przewodnik (michalpasterski.pl)
Polskie Towarzystwo Integracji Psychodelicznej zachęca Cię do skorzystania z usług
profesjonalnej terapii, w Państwie w którym jest to legalne. Nie sugerujemy korzystania z
żadnych nielegalnych substancji. Artykuł ma charakter edukacyjny, nastawiony na redukcję
ewentualnych szkód spowodowanych brakiem dostępu do rzetelnej informacji.