Polskie Towarzystwo Integracji Psychodelicznej

menu

psychodeliki, psychologia, psychoterapia

Artykuły popularno naukowe i naukowe

 

W tym artukule dowiesz się m.in: Kto to tripsitter? Kto może być tripsitterem? Dlaczego odpowiedni wybór tripsittera jest ważny? Zadania tripsittera. Artkuł został przetłumaczony ze strony mindbetter. Link do oryginału znajdziesz na końcu strony w zakłądce Bibliografia.

Eksploracja psychodelików, takich jak LSD, psylocybina czy DMT, stała się coraz bardziej popularna w ostatnich latach. Ludzie na całym świecie odnoszą niezwykłe doświadczenia podczas podróży psychodelicznych, które otwierają drzwi do niezbadanych zakątków ich własnej psychiki. Jednak równie ważne, jak sama podróż, jest proces po niej, znany jako integracja. W tym artykule skupię się na roli profesjonalnej integracji w kontekście eksploracji psychodelików i jej wpływie na zdrowie psychiczne.

Pierwszym moim obrazem, który miał intencjonalnie nawiązywać do motywów psychodelicznych był obraz “Śnienie”, który namalowałam w 2019 roku – przedstawia postać zanurzoną w kolorowych kształtach. Najbardziej moim zdaniem udanym obrazem jaki namalowałam jest obraz “Bliźnięta”, podejmuję się w nim tematu starego jak świat, dopełniania się przeciwieństw, dualizmu, który istnieje w każdym aspekcie życia, pokazuję to w symbolicznej podwójnej postaci, otoczonej nie bez powodu grzybami.

Dla wielu osób pracujących z subst@ncjami psychodelicznymi muzyka jest nieodłącznym elementem doświadczenia psychodelicznego. Niezależnie od tego, czy subst@ncja przyjmowana jest w kontekście klinicznym czy „na własną rękę”, najczęstszym zaleceniem jakie można usłyszeć w celu zwiększenia komfortu i korzystnych efektów „podróży” jest: położyć się, założyć opaskę na oczy i włączyć muzykę, najlepiej na słuchawkach. W niniejszym artykule przeczytacie o tym, jaka jest geneza wykorzystania muzyki w terapii psychodelicznej, jakie
funkcja ma ona spełniać i z czego wynika terapeutyczny efekt takiego połączenia


W tym artykule opisano oddziaływanie LSD na język. Podparto się pięcioma badaniami naukowymi. Trzy badania zrealizowano, stosując podwójną ślepą próbę z kontrolowanym placebo. Jedno badanie wykonano na psylocybinowym retreat. Ostatnie wykorzystało metody jakościowe wraz z funkcjonalnym obrazowaniem metodą rezonansu (fMRI) oraz magnetoencefalograf (MEG). Grupa badanych liczy od 20 do 55 osób. Ponadto powołano się na dodatkową literaturę, która uzupełnia treść o znane już wiadomości.

European Monitoring Centre of Drugs and Drug Addicion (EMCDDA) określa marihuanę jako suszone, kwitnące wierzchołki rośliny bez łodyg, korzeni i nasion. Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z 2015 określa marihuanę jako „ziele konopi i innych niż włókiniste”. Uznano za nie „każdą naziemną część rośliny (pojedynczą lub zmieszaną), która wyrosła z nasion i zawiera powyżej 0,2 % THC oraz kwasu tetrahydrokannabinoidowego”. W 1961 roku ONZ porównała marihuanę do równie niebezpiecznej jak heroina. W naturalnej klasyfikacji jest ona jednak porównywalna do kawy czy herbaty. Czym jest medyczna marihuana? Jak zostać pacjentem medycznej marihuany? O tym w artykule.

Podróże psychodeliczne, czyli doświadczenia wywoływane przez substancje psychoaktywne, stanowią fascynujący obszar badań i eksploracji ludzkiej świadomości. Jednak aby zrozumieć i wykorzystać potencjał tych doświadczeń, ważne jest uwzględnienie koncepcji “set and setting”, czyli odpowiednich ustawień i nastroju. Dlaczego ta koncepcja jest kluczowa podczas podróży psychodelicznych, co można wnioskować z różnej literatury na jej temat?